DEVRİME ADIM ADIM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DEVRİME ADIM ADIM

KapıAnasayfaRadyoLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği

YazarMesaj
firaarii
Admin
Admin
firaarii

Erkek
Hangi Takımlısınız : beşiktaş
Ruh Hali : Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Tirsmi10

Rep puanı
Rep Puanı:
Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Left_bar_bleue10/1000Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Empty_bar_bleue  (10/1000)
ceza puanı:
Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Left_bar_bleue0/10Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Empty_bar_bleue  (0/10)
Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Empty
MesajKonu: Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği   Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği Icon_minitimeÇarş. Tem. 09, 2008 12:08 am

Türk Milliyetçiliği Atatürk Milliyetçiliğimdir?

Türk milliyetçiliğinin tarihsel gelişimine baktığımızda iki tür milliyetçilikle karşı karşıya kalırız: Osmanlı’nın çöküş sürecine girmesine tepki olarak doğan Türkçülük ve Osmanlı’nın yıkılmasıyla birlikte kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisi olan Atatürk milliyetçiliği.

Atatürk milliyetçiliği kendisinden önce ortaya çıkan milliyetçilik anlayışlarının temel yanlışlarının aksine, içinde bulunduğu çağın gerçeklerini kavradığı ve buna uygun bir milliyetçi ideoloji geliştirdiği için başarıya ulaşmış ve çöken bir imparatorluğun yerine bağımsız bir devlet ve millet yaratabilmişti.

Dolayısıyla bugün Türk milliyetçiliğinden bahsedildiğinde doğal olarak Atatürk milliyetçiliği akla gelmeli. Ancak bugün yaşadığımız durum bunun tam tersi. Atatürk milliyetçiliği ile Türk milliyetçiliği birbirinden ayrılmış durumda. Türk milliyetçilerinin referansı da Atatürk’ten başka kaynaklara savrulmuş görünüyor.

Türk milliyetçiliği denildiğinde Ziya Gökalp, Yusuf Akçura, Nihal Atsız gibi pek çok isim bir çırpıda sayılabiliyor fakat ne hikmetse Atatürk ismi ya hiç anılmıyor ya da bu isimler arasında kendine zorlukla yer bulabiliyor.

O nedenle Atatürk’ün Türk milliyetçiliğinin lideri olduğu ve Türk milliyetçiliğinin de Atatürk milliyetçiliğinden başka bir şey olmadığı gerçeğinin bugün tekrar hatırlatılması gerekli.

Türk Milliyetçileri Neye Karşı Nasıl Mücadele Edecekler?

Bu gerçeğin kavranmasına duyulan ihtiyaç Türk devleti ve Türk milleti için bir var olma yok olma sorunu. Türk milleti bugün yeniden bağımsızlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Batı emperyalizmi Türk vatanını ve Türk varlığını ortadan kaldırmak için kapsamlı bir saldırıya girişmiş durumda. Türk milliyetçiliği de Batının Türklüğü ortadan kaldırma planlarına karşı Türk milletinin direnişinin ideolojisi. O nedenle Türk milliyetçilerinin düşmanının kim olduğu ve bu düşmanla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda doğru bir strateji geliştirmek şart.

Ancak bugün ortalıkta gezinen çeşitli milliyetçilik anlayışları içinde hangisinin çözüm olacağını tespit etmeden milleti de devleti de ayakta tutmanın olanağı yok. Aslında Türk milleti bu tespiti yüzyılın başında Batı emperyalizmini yenilgiyi uğratırken yapmıştı. Atatürk milliyetçiliği Anadolu’yu işgal eden emperyalistlere karşı Türk milletinin kurtuluş ideolojisi olarak ortaya çıkmış ve başarılı da olmuştu.

Bu, aynı zamanda Atatürk’e gelinceye kadar ortaya atılan milliyetçiliklerin hatalarının ortaya çıkması ve bunun sonucunda da bu milliyetçiliklerin tasfiyesi anlamına geliyordu. Atatürk milliyetçiliği de bu noktadan itibaren Türk milliyetçiliğinin en son aşamasıydı. Yani Türk milliyetçiliği artık Atatürk milliyetçiliğiydi.

Bugün Atatürk milliyetçiliği ile Türk milliyetçiliğinin birbirinden ayrıldığı bir ortamda Atatürk milliyetçiliği ile onun yerine ikame edilmeye çalışılan milliyetçiliklerin farklılıklarını ortaya koymak yeniden Atatürk milliyetçiliğine dönüş için bir adım olacak.

Türk Milliyetçiliği ve Atatürk Milliyetçiliği
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-