DEVRİME ADIM ADIM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DEVRİME ADIM ADIM

KapıAnasayfaRadyoLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sosyolojik açıdan kemalist Devrim

YazarMesaj
firaarii
Admin
Admin
firaarii

Erkek
Hangi Takımlısınız : beşiktaş
Ruh Hali : Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Tirsmi10

Rep puanı
Rep Puanı:
Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Left_bar_bleue10/1000Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Empty_bar_bleue  (10/1000)
ceza puanı:
Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Left_bar_bleue0/10Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Empty_bar_bleue  (0/10)
Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Empty
MesajKonu: Sosyolojik açıdan kemalist Devrim   Sosyolojik açıdan kemalist Devrim Icon_minitimeÇarş. Tem. 09, 2008 12:26 am

İlk önce şunu belirtmek gerekir ki kemalizm diğer ideolojik sistemler gibi toplumun herhangi bir sınıfını baz alıp o sınıfın iktidarını amaçlamaz marksizde amaç işçi sınıfının diktatoryasıdır liberalizmde amaç ise burjuva egemenliğidir kemalizmde bu tarz bir amaç görmüyoruz nedeni ise kemalizm halkın bütün kesimlerini kuçaklar ne yapılcaksa hep beraber yapma herkesi devrime dahil etme amaçı güdülmüştür fabrikadaki işveren ne kadar değerliyse en az onun kadar o fabrikada çalışan kişilerde değerlidir.Mustafa Kemal toplumun fotoğrafını çok iyi çekmiş bir devrimcidir.Sosyolojik açıdan da büyük bir sosyologtur çünkü ümmet toplumunda ulusal devlete geçiş sürecini o kadar bilimsel ve mantıklı yapmıştırki bir çok önder böyle bir şeyi kendi ülkelerinde gerçekleştirememiştir.(Fidel castro dil devrimini kendi ülkesinde yapamayacağını söylemiş gerçek devrimci Mustafa Kemal'dir demiştir.)ulus devlete geçiş sürecinde her alanda olduğu gibi çok stratejik yollar izlemiştir.Atatürk'ün ulusalcılığı hiçbir etnik kökene ve ırka dayanmaz ve bilimsel mantıklıdır.Medeni bilgiler kitabında Türk ulusu tanımını şöyle yapmıştır yüce önderimiz '' Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk ulusu denir'' demiştir.Ümmet toplumunda ulusal devlete geçiş süreci devletin ve toplumun laikleştirimesi ile perçinleştirilmiştir.Tekrar sınıfsal anlamda kemalizme bakarsak örneğin işçi sınıfı ve burjuva sınıfının olmadığı bir yerde marksist devrim ve karl marxın görüşlernin uygulama alanı bulamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz bugün pek çok afrika ve asya ülkes kapitalist aşamaya geçememiş feodal durumdadırlar böyle yerlerde marksist devrim olamaz ama kemalizm sınıfsal karekterli olmadığı için her alanda uygulabilir 1950lili yıllarda cezayirli devrimcilerin ceplerinden Mustafa Kemal resimleri çıkması buna iyi bir örnektir.

Sosyolojik açıdan kemalist Devrim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-