DEVRİME ADIM ADIM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DEVRİME ADIM ADIM

KapıAnasayfaRadyoLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN

3 posters
YazarMesaj
firaarii
Admin
Admin
firaarii

Erkek
Hangi Takımlısınız : beşiktaş
Ruh Hali : NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Tirsmi10

Rep puanı
Rep Puanı:
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Left_bar_bleue10/1000NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty_bar_bleue  (10/1000)
ceza puanı:
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Left_bar_bleue0/10NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty_bar_bleue  (0/10)
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty
MesajKonu: NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN   NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 11:06 pm

Nazım Hikmet’in Mustafa Kemal’e yazdığı mektup

(Alıntı)

Türkiye’de düşünce özgürlüğünün her aşamasında düşünülecek kişi Nazım Hikmet. Düşüncelerini şiirlerine döktüğü için zindanlarda çürüdü yıllarca.

Mustafa Kemal’e devamlı Nazım’ı kötülemek istemişlerdir hasta yatağında. Falih Rıfkı Atay bir yazısında; Mustafa Kemal’in bu duruma çok içerlendiğini Nazım için “ Uğraşıyorlar bu çocukla” demiş.

Başta Mareşal Fevzi Çakmak uğraşmış. Kırmızı kalemle yazdığı bir kağıt göndererek Nazım’ın cezalandırılmasını buyurmuş yüksek yargıçlara. O zamanki Askeri Yargıtay üyeleri çoğunlukla uymamışlar bu buyruğa. Üyelerden Osman Zeki Eyüboğlu, emekliliğini göze alıp imzalamamış mahkeme kararını.

Nazım, büyük haksızlıklara uğramıştı. Adaletten umudunu kestikten sonra, Mustafa Kemal’e bir mektup gönderdi.

Bu mektup ilk kez YÖN Dergisinin 3 Şubat 1967 günlü 201 sayılı sayısında yayınlandı.

Mektup yayınlandığında eklenen bir notta: Bu mektup hastalığı ağırlaşan Atatürk’e sunulamamış, Haluk Şehsuvaroğlu’nun eline geçmiş, <> arşivinde saklanmak üzere Muhtar Enata’ya verilmiştir. Yön’den başka mektubun metni Kemal Sülker’in <> kitabında yayınlanmıştır.

Nazım Mektubunda şöyle diyor:

“CUMHURREİSİ ATATÜRK’ÜN YÜKSEK KATINA,

Türk ordusunu ettiğim iddiasıyla on beş yıl ağır hapis cezası giydim. Şimdi de Türk Donanmasını etmekle töhmetlendiriliyorum.

Türk İnkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum.

Askeri isyana teşvik etmedim.

Kör değilim ve senin yaptığın her leri dev hamlesini anlayabilen bir kafam, ve yurdumu seven bir yüreğim var.

Yurdumun ve inkılapçı senin karşında alnın açıktır.

Yüksek askeri makamlar, devlet ve adalet, küçük bürokrat gizli rejim düşmanlarınca aldatılıyorlar.

Deli, serseri, mürteci, satılmış, inkılap ve yurt haini değilim ki, bunu bir an olsun düşünebileyim.

Senin eserin ve sana aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim. Sırtıma yükletilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim. Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim.

Bağışla beni. Seni bir an olsun kendimle meşgul ettimse, alnıma vurulmak istenen bu <<İnkılap askerlerini isyana teşvik>> damgasının ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır.

Başvurabileceğim büyük inlılapçı baş sensin.

Kemalizmden ve senden adalet istiyorum.

Türk inkılabına ve senin başına ant içerim ki suçsuzum."
canözüm
Özel Üye

Hangi Takımlısınız : galatasaray

Rep puanı
Rep Puanı:
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Left_bar_bleue0/1000NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty_bar_bleue  (0/1000)
ceza puanı:
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Left_bar_bleue0/10NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty_bar_bleue  (0/10)
MesajKonu: Geri: NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN   NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 11:23 pm

Senin eserin ve sana aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim. Sırtıma yükletilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim. Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim.

Bağışla beni. Seni bir an olsun kendimle meşgul ettimse, alnıma vurulmak istenen bu <<İnkılap askerlerini isyana teşvik>> damgasının ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır.

Başvurabileceğim büyük inlılapçı baş sensin.

Kemalizmden ve senden adalet istiyorum.

Türk inkılabına ve senin başına ant içerim ki suçsuzum."

bu nasıl bir inanç nasıl bir savunmadır kendini ya çok güzel paylaşımın için çok teşekkürler emeğine sağlık
YunEm
Admin
Admin
YunEm

Erkek
Hangi Takımlısınız : Beşiktaş
Ruh Hali : NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Deli10

Rep puanı
Rep Puanı:
NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Left_bar_bleue0/1000NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Empty_bar_bleue  (0/1000)
ceza puanı:
MesajKonu: Geri: NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN   NAZIM HİKMET'İN MUSTAFA KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP / Abdurrahim SERCAN Icon_minitimePaz Haz. 08, 2008 3:29 pm

teşekkürler ortak bu güzel paylaşım için
http://www.dev-gen.tr.gg

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Son Mektup
» Erdal'dan Son Mektup