DEVRİME ADIM ADIM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DEVRİME ADIM ADIM

KapıAnasayfaRadyoLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Osmanlı Devleti Emperyalist miydi?

Evet, emperyalistti.
Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Vote_lcap100%Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Vote_rcap
 100% [ 1 ]
Hayır, emperyalist değildi.
Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Vote_lcap0%Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Toplam Oylar : 1

YazarMesaj
firaarii
Admin
Admin
firaarii

Erkek
Hangi Takımlısınız : beşiktaş
Ruh Hali : Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Tirsmi10

Rep puanı
Rep Puanı:
Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Left_bar_bleue10/1000Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Empty_bar_bleue  (10/1000)
ceza puanı:
Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Left_bar_bleue0/10Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Empty_bar_bleue  (0/10)
Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Empty
MesajKonu: Osmanlı Devleti Emperyalist miydi?   Osmanlı Devleti Emperyalist miydi? Icon_minitimeSalı Haz. 10, 2008 12:39 pm

not: yazı alıntıdır

"Osmanlı Devleti emperyalist miydi?" Bu soru aylardır kafamı kurcalıyor. Bir çok kimseyle tartıştım ve uzun uzadıya sohbet ettim. Ancak her iki taraftan da kesin sonuçlar alabilmiş değilim.

Öncelikle mantığımla yola çıkarak yakın durduğum sonucu yazayım.

Dünya yüzünde İ.Ö.'den bugüne değin varolan devletlerden, döneminde birer "kutup" olanları yazayım. "Roma, İngiltere, Avrupa'nın tamamı, S.S.C.B., Rusya, Amerika ve Osmanlı." Rusya ile S.S.C.B.'yi ayrı almamın sebebi, S.S.C.B. olarak ve Rusya olarak uygulanan sömürünün farklı olması ya da Rusya'nın S.S.C.B. devletlerini bile sömürmesi.

Roma hakkında pek bilgim olduğunu söyleyemem. Sadece tarih öğretmenimden duyduğum kadarıyla emperyalist bir devlettir.

İngiltere, tarih boyunca -özellikle Orta Doğu olmak üzere- sömürgeci ve asimileci politika izlemiştir.

Avrupa'yı ele alırsak, A.B.D.'nin keşfinden hemen sonra, yeni kıtaya yerleşen "soydaşlarını" sömürecek kadar alçalmışlardır.

S.S.C.B., çevresindeki ülkelere hep korku salmıştır.

Rusya, S.S.C.B.'deki ülkeleri bile sömürmüştür ki "komünist" olarak geçinmesine ve sosyalist devrim yapmasına rağmen. Estonya, Litvanya, Azerbaycan ve bir çok ülke yıllarca korku içinde yaşamış, asimile tehlikesini her zaman ensesinde hissetmiş, A.B.D.'ye şükran sunacak duruma gelmiştir. Azeri petrollerinin de Rusya tarafından kullanıldığı bir gerçektir.

A.B.D. yorum yok. Her şey ortada.

Ve Osmanlı... Dünyada bütün güç olan devletler sömürgecidir ancak bir tek Osmanlı değildir. Bunu aklım almıyor.

Çok sade bir açıklama oldu, zaten belli bir görüşüm olmadığını söylemiştim. Sadece daha yakın duruyorum. Görüşlerinizi alabilir miyim?

1 sayfadaki 1 sayfası